Stacja monitoringu +48 61 873 39 38 +48 609 297 899

Systemy tryskaczowe i zraszaczowe

Systemy tryskaczowe i zraszaczowe

W szerokiej ofercie naszej firmy znajdą Państwo między innymi systemy tryskaczowe i zraszaczowe. Są to najpopularniejsze rodzaje wodnych instalacji gaśniczych. Pierwsze z wymienionych znajdują zastosowanie w ochronie przeciwpożarowej obiektów handlowych, usługowych i przemysłowych. Systemy zraszaczowe przeznaczone są do gaszenia pożarów w rafineriach, lakierniach, spalarniach odpadu oraz innych obiektach, w których istnieje wysokie prawdopodobieństwo szybkiego rozprzestrzeniania się pożaru.

Budowa systemu tryskaczowego

System tryskaczowy to zaawansowany układ składający się z wielu elementów. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość zrzucenia środka gaśniczego na samo źródło pożaru. Z jakich dokładnie elementów zbudowany jest ten system? Składa się on z:

  • zbiornika – umieszczony jest w nim zapas wody lub inny środek gaśniczy,
  • rurociągów – to właśnie przez nie środek gaśniczy zostaje wtłoczony do układu i jest rozprowadzany po jego całej powierzchni,
  • siatki tryskaczy – są to końcowe elementy całego systemu. To właśnie z nich wydostaje się woda lub piana, umożliwiająca ugaszenie pożaru już na wczesnym etapie.

Warto jednak pamiętać, że prawidłowe działanie systemu tryskaczowego uzależnione jest od odpowiednio zaprojektowania systemu ppoż. Jedynie rozprowadzone po całej powierzchni obiektu tryskacze, będą w stanie ugasić pożar niezależnie od miejsca, w którym do niego dojdzie.