Stacja monitoringu +48 61 873 39 38 +48 609 297 899

Jak zabezpieczać przed ogniem drewno i tkaniny?

Pożar stanowi duże zagrożenie dla ludzi przebywających wewnątrz budynku. Są oni narażeni na płomienie, wysoką temperaturę i duże zadymienie. Rozprzestrzenianie się ognia może odciąć drogę ucieczki i uniemożliwić dotarcie do wyjścia ewakuacyjnego. Przebieg pożaru bywa bardziej gwałtowny, gdy wewnątrz pomieszczeń znajdują się materiały łatwopalne. Mogą się one zająć ogniem nie tylko wskutek bezpośredniego kontaktu z płomieniami, ale również za sprawą wysokiej temperatury. Do substancji szczególnie niebezpiecznych i łatwopalnych należą różnego typu tkaniny i drewno. Ze względu na to, że materiały tego typu są w naszym otoczeniu wszechobecne i używane w wielu zastosowaniach niemożliwe jest ich całkowite wyeliminowanie. Najlepszą metodą jest zatem ograniczenie ich palności. Sprawdźmy, w jaki sposób można zabezpieczyć drewno i tkaniny przed pożarem. Warto poświęcić temu zagadnieniu nieco uwagi, ponieważ skutki ich zapłonu mogą być bardzo poważne.

Drewno i tkaniny – materiały łatwopalne

Drewno i produkty drewnopochodne są jedną z bardziej łatwopalnych substancji znajdujących się zwykle w naszym otoczeniu. Drewno wykorzystywane do budowy domów jest obecne w materiałach wykończeniowych – drzwiach, oknach, drewnianych podłogach, okładzinach ściennych oraz meblach. W wielu domach są drewniane schody i stropy. Równie rozpowszechnione są również łatwo zapalne tkaniny. Szczególnie podatne na zajęcie się ogniem są bawełna, wełna, len, ale też materiały wytwarzane z tworzyw sztucznych, np. poliester czy poliamid. Tkaniny tego typu są bardzo często wykorzystywane jak firanki, zasłony, dywany, wykładziny podłogowe czy obicia mebli tapicerowanych.

Impregnacja

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie tkanin i drewna przed ogniem jest ich impregnacja. Na rynku można znaleźć środki, które pozwalają na nasączenie drewna lub tkaniny substancjami, które w dużej mierze ograniczają ich palność. Dostępne są substancje do ciśnieniowej impregnacji drewna, a także do wykonywania powłok zewnętrznych na różnych elementach drewnianych. W przypadku tkanin możemy zastosować środki, w których można namoczyć dany materiał lub takie, które wymagają jedynie obfitego spryskania powierzchni tkaniny.