Stacja monitoringu +48 61 873 39 38 +48 609 297 899

Systemy oddymiania

Systemy oddymiania

Systemy oddymiania zapewniają szybkie i skuteczne odprowadzenie dymów i gorących gazów pożarowych z obiektu. Jest to niezwykle ważne szczególnie w przypadku dróg ewakuacyjnych, ponieważ przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej staje się znacznie prostsze. Systemy oddymiania uruchamiają się w chwili wybuchu pożaru. Następuje wtedy automatyczne otwarcie klap oddymiających lub okien wyposażonych w napęd. System zostaje uaktywniony poprzez alarm czujek dymu, przycisku oddymiania lub też zewnętrznych urządzeń wyzwalających. Dzięki temu możliwe jest odprowadzenie dymu na zewnątrz i obniżenie temperatury w obiekcie, co pozwala na ochronę konstrukcji obiektu oraz ułatwienie akcji gaśniczej. Nad całością prawidłowej pracy czuwa centrala oddymiająca.

Podczas pożaru bardzo istotne jest oddymienie dróg ewakuacyjnych i ułatwienie dostępu straży pożarnej do źródła ognia oraz ochrona konstrukcji budynku. Ogień jest olbrzymim zagrożeniem, ale trzeba pamiętać, że bardzo niebezpieczny jest też dym oraz trujące gazy. Dlatego właśnie tak istotne jest zastosowanie systemów oddymiania, które pomogą zminimalizować straty.

Elementy systemu oddymiania

System oddymiania składa się z następujących elementów:

  • centrale oddymiania,
  • przyciski oddymiania,
  • czujniki dymu,
  • otwory napowietrzające,
  • klapy oddymiające,
  • kurtyny dymowe.

Wszystkie urządzenia składające się na system oddymiania powinny spełniać odpowiednie normy dopuszczające do użytku i przepisy ppoż. Centrala oddymiania stanowi mózg i najważniejszą część całej instalacji systemu oddymiania. Ma za zadanie kontrolę stanu przycisków i detektorów oraz wykonywanie właściwych operacji. Zadania centrali mogą być dostosowane do indywidualnych wymagań klienta.

Gdzie sprawdzą się systemy oddymiania?

Systemy oddymiania sprawdzą się w takich miejscach jak hale produkcyjne i magazynowe, galerie handlowe, wysokościowce, garaże podziemne, klatki schodowe czy budynki z kondygnacjami podziemnymi. System oddymiania może też odgrywać rolę wentylacji gwarantującej odpowiednią wymianę powietrza w budynku, co zapewnia komfort wszystkim przebywającym wewnątrz obiektu.

Komponenty do systemów oddymiania

Odpowiednie rozlokowanie komponentów odpowiadających za oddymianie budynku w postaci między innymi czujników, klap i kurtyn dymowych, pozwala w skuteczny sposób odprowadzić nawet gęste kłęby dymu na zewnątrz obiektu oraz obniżyć temperaturę w jego wnętrzu. To niezwykle istotne, ponieważ dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie szybkiej akcji ratunkowej, która znacznie minimalizuje skutki pożaru. Aby jednak cały układ zadziałał w odpowiedni sposób, komponenty do systemów oddymiania muszą cechować się niezawodnością. Zapewnia to wykorzystanie najwyższej jakości materiałów do ich produkcji, a także zaawansowana technologia. Równie istotny jest także projekt instalacji ppoż. Jeśli zatem zależy Państwu na prawidłowym i bezawaryjnym funkcjonowaniu całego systemu, zapraszamy do skorzystania z oferty naszej firmy.

Grawitacyjne systemy oddymiania

Wdrażamy grawitacyjne systemy oddymiania. Podstawowym elementem każdego systemu jest centrala oddymiania, która steruje procesem usuwania dymów i gazów z pomieszczeń zajętych ogniem. Centrala wywołuje otwarcie klap oddymiających, które uwalniają niebezpieczne substancje na zewnątrz. Klapy otwierane są za pomocą napędu hydraulicznego lub elektrycznego. Proces oddymiania wspomagany jest przez powietrze, które doprowadzane jest do wnętrza budynku przez otwarte okna i drzwi. Grawitacyjne systemy oddymiające są mniej kosztowne niż ich mechaniczne odpowiedniki.

Mechaniczne systemy oddymiające

Dostarczamy mechaniczne systemy oddymiające, które wspomagane są przez system wentylatorów, mających za zadanie wyprowadzić dym, gorące powietrze oraz trujące gazy z pomieszczeń na zewnątrz. Elementy mechanicznych układów oddymiania wykonane są z trwałych, wysokogatunkowych materiałów, które są odporne na ekstremalne temperatury. Warunkiem wydajnego działania instalacji oddymiających są regularne przeglądy oraz serwis systemów PPOŻ w tym również układów oddymiania. Sprawny system wentylatorów w dużym stopniu wpływa na zmniejszenie negatywnych skutków pożaru, ułatwiając ucieczkę poszkodowanym oraz pracę strażakom.

Gdzie stosowane są mechaniczne systemy oddymiania?

Zastosowanie mechanicznych systemów oddymiania jest szczególnie ważne w obiektach wielkopowierzchniowych, w których gromadzi się duża ilość osób. W takich miejscach wydajna i solidna wentylacja oddymiająca ma szczególne znaczenie dla sprawnego przebiegu ewakuacji oraz akcji ratowniczej. Wielopiętrowe garaże, tunele i stacje podziemne to miejsca, w których najczęściej montujemy mechaniczne systemy oddymiające.

Systemy oddymiania

Systemy oddymiania Systemy oddymiania Systemy oddymianiaSystemy oddymiania Systemy oddymiania